Жорстка Атлетика започатковує новий напрям – авторська колонка. Це експертні матеріали на спортивні та навколо спортивні теми. Тож якщо ви маєте виключну експертизу в будь якій дотичній до спорту темі та хочете поділитись – ласкаво просимо!
Ми з честю представляємо першу колонку від чемпіонки світу Шух Аліни, на тему фінансової грамотності у спортсменів.
Спортивна карʼєра абсолютно унікальна. Це постійні тренування, подорожі, змагання, знайомства, перемоги та поразки. Насичене життя з постійною боротьбою, роботі на грані можливостей та ейфорії від перевершення себе.
Спортивна карʼєра у середньому закінчується до 34 років
А ще – це максимальний ризик травм, додаткові витрати на спортивне харчування, відновлення, реабілітацію. І на додаток, спортивна карʼєра у середньому закінчується до 34 років (1), коли у звичайних людей карʼєра лише стабілізується.
Аби сконцентруватися на тренуваннях спортсмени часто ставлять на паузу розвиток у іншій карʼєрі чи освіту. Значна концентрація на тренуваннях залишає мало часу на навчання чи розвиток в інших сферах (2). І як результат, в умовних 34 роки спортсмен має почати нову карʼєру, але “програє ринку” 10 років. Тобто коли звичайні люди розвивались у своїй сфері ще з університету, спортсмени мають починати опановувати нові навички набагато пізніше.
І як для комунальників сніг взимку випадає неочікувано, спортсмени також часто не готуються до зміни карʼєри: не навчаються, не розвивають мʼякі навички, не готують фінансову подушку. Цьому трохи потурає радянська система спорту, що навчає спортсменів лише тренуватися для того, аби приносити медалі державі і прославляти її за кордоном (тоді спорт був великою частиною пропаганди. Що ми бачимо як приклад у росії сьогодні), і зовсім не брати відповідальність про власне майбутнє на себе.
Спортсмени також мають замислитися про своє майбутнє ще під час активних занять спортом
Та як і Україна змінюється та українці починають розуміти свою ідентичність, незалежність та відповідальність, спортсмени також мають замислитися про своє майбутнє ще під час активних занять спортом. Що саме можна зробити?
-
- Навчатися. Університет, курси, мʼякі та тверді навички. Обовʼязково іноземна мова. Сьогодні ресурсів достатньо, навіть надто багато. Але підготувати себе до роботи у сфері IT чи SMM спеціаліста, навчаючись онлайн між тренуваннями досить реально. Ковід навчив світ навчатися дистанційно і сьогодні є можливість отримати диплом онлайн. Курси на Prometheus, Coursera, Edex тощо мають багато безкоштовних напрямків. Google Academy навчає діджитал навичкам безкоштовно. А державна програма IT Generation дає доступ до IT шкіл.
- Розвивати власний бренд. Спортсмени – найкращі у світі амбасадори для компаній. Адже спорт несе у собі цінності перемоги, цілеспрямованості та волі, з якими хоче асоціюватися будь-який бренд. А напрацьовану аудиторію, створені звʼязки, успішні інтеграції, можна перевести у власну продукцію, чи проєкт, чи школу після завершення карʼєри. Імʼя має значення.
- Забезпечити себе фінансово. Відкладаючи гроші (чи то з мінімальної зарплати, чи то з контракту), можна створити фінансову подушку на момент завершення спортивної карʼєри. Така подушка може допомогти кілька років шукати себе чи перенавчитися. Опанувати нові навички, здобути знання. А за мудрого керування грошима, спортсмен навіть може за час спортивної карʼєри створити капітал, що приноситиме пасивний дохід і забезпечуватиме наступну частину життя
Питанням адаптації спортсменів до життя після спорту займаються сотні організацій по всьому світу, проводять дослідження, створюють проєкти та залучають партнерів. В Україні поки кожен має попіклуватися про себе сам.
Але принаймні розуміння проблематики – це великий перший крок. Тепер важливо зробити наступний – розробити стратегію власної підготовки до транзитного періоду та реалізувати її.
Використана література:
1. Wylleman, P. and Reints, A. (2010). ‘A lifespan perspective on the career of talented and elite athletes: Perspectives on high-intensity sports’. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports)
2. https://www.insidethegames.biz/articles/11108/elite-athletes-spend-10000-hours-training-for-london-2012